Desatero pro úsporné a komfortní bydlení

Objevte osvědčené postupy, které vám pomohou dosáhnout perfektního výsledku a proměnit vaše bydlení podle vašich představ. Sledujte naše desatero a učiňte svou renovaci jednodušší a efektivnější než kdy dříve.

1.

Správné vytápění

Složitý, členitý tvar domu  a špatně navržené teplotní zónování jsou zodpovědné za vysoké náklady na vytápění  a současně představují  i riziko vysokých nákladů na celkovou renovaci. Poraďte se s odborníkem o tom, které místnosti vytápět  a které jen temperovat. Kudy vést izolovanou obálku budovy tak,  aby byla co nejkompaktnější. V místnostech, v nichž trávíte nejvíce času, zajistěte nejvyšší teplotní komfort. Naopak místnosti v suterénu pravděpodobně vytápět vůbec nemusíte.
Jedná se o nejdůležitější opatření, které rozhoduje o nákladnosti  a efektivitě celé renovace.

Graf rozdělení místností v domě na teplotní zóny
2.

Využití energie ze slunce

Orientace vůči světovým stranám má pro dům velký význam,  protože solární zisky dokáží výrazně zkrátit délku otopné sezóny. Okna se navrhují tak,  aby měla kladnou energetickou bilanci, tzn.  aby během otopné sezóny získala více energie ze sluníčka, než ztratí. Před renovací zvažte, zda je reálné upravit  i velikost oken. Okna na jižní stranu můžete v obytných místnostech zvětšit  a využít tak více sluníčka.

Graf porovnání úspory nákladů před úpravou oken a po ní
3.

Okna a dveře

Netěsnými okny se ztrácí velké množství energie zásadně se snižuje pocitová teplota v interiéru. Instalujte nová okna s kvalitním izolačním trojsklem zvažte, jestli je možné uplatnit fixní části oken, které jsou levnější. Okna umístěte na vnější líc stěny tak, měla vhodnou pozici pro budoucí realizaci zateplení. Chytře navržené okno může mít - se srovnatelnými náklady - až poloviční ztrátu tepla.

Vliv pozice okna ve stěně na prostup tepla
4.

Zateplení konstrukcí a stínění

Jedná se o nákladné opatření s vysokou úsporou s velkým vlivem na kvalitu vnitřního prostředí. Na tepelné izolaci nikdy nešetřete. Vyšší tloušťky izolantu výrazně zkracují návratnost celého zateplení zajišťují trvale nízké provozní náklady. V domě se také udrží teplo stabilizuje teplota během celého roku. Současně se zateplením zvažte osazení vnějších stínících prvků na východně, jižně západně orientovaných oknech, se dům nepřehříval.

Rozdíl mezi zateplením obálky budovy a výměnou oken u běžné a kvalitní renovace
5.

Vyloučení tepelných mostů

Současně se zateplením obálky budovy je nutné vyřešit i složitá místa napojení konstrukcí tak, aby nevznikaly tzv. tepelné mosty. Nejen že díky nim uniká významné množství tepla, ale jsou i zdrojem zdravotně rizikových plísní. Špatně vyřešené návaznosti izolantu tak mohou po zateplení tvořit i více než 20 % tepelných ztrát.

Eliminace tepelných mostů – sokl u nevytápěného suterénu
6.

Nízká průvzdušnost obálky budovy

Netěsnostmi v obálce budovy se ztrácí významné množství tepla. Prodražují tak koupi nového zdroje, který musí mít zbytečně vyšší výkon. U běžné budovy, u níž se vzduchotěsnost neřeší, dochází vlivem netěsností během větrného dne k 3-6násobné výměně vzduchu v místnosti. Tento jev má o to větší vliv, pokud budova není před větrem kryta okolní zástavbou či vzrostlou vegetací.

Grafická ukázka blower door testu, který zjistí netěsnosti v obálce budovy
7.

Větrání s rekuperací tepla

Abychom v domě zajistili dostatek čerstvého vzduchu bez nutnosti neustále otevírat okna a větrat studeným venkovním vzduchem, je možné zvážit instalaci řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (tzv. rekuperací). Tento systém ušetří velké množství energie a zvýší užitný komfort. To oceníte zvláště v zimním období, kdy vám řízené větrání zajistí vždy čerstvý teplý vzduch. Samozřejmě neplatí mýtus o nemožnosti otevírat okna – ty si můžete otevřít kdykoliv chcete.

Ukázka, jak funguje řízené větrání s rekuperací
8.

Vytápění a příprava teplé vody

Snížení energetické náročnosti domu v oblasti vytápění otevírá prostor pro realizaci úspor na dosud nevýznamných spotřebách. Na důležitosti nabývá správné vyvážení a vyregulování otopné soustavy či vhodné nastavení teplotních spádů. Významnou spotřebou se nově stává energie na přípravu teplé vody s možnostmi realizace bez nutnosti cirkulačních rozvodů či zpětné využití tepla. Zajímavým se stává i možnost chlazení, zvláště v kontextu volby zdroje a využití OZE či systém úsporného osvětlení.

Spotřeba energie v budovách před renovací a po ní
9.

Zdroje energie a obnovitelné zdroje

Návrh zdroje úzce souvisí se všemi předchozími kroky desatera. Jejich důslednou aplikací se spotřeba domu sníží na minimum, což vytváří prostor pro efektivnější využití instalovaných zdrojů. Minimální tepelné ztráty minimalizují i velikost otopné soustavy a výkon samotného zdroje. Nízká energetická náročnost vytváří příležitosti pro aplikaci a využití obnovitelných zdrojů energie a jejich integraci do celého návrhu TZB.

Spotřeba energie v budovách před renovací a po ní
10.

Další udržitelné kroky

Významné snížení provozní spotřeby energie nahrává zvýšenému posuzování životního cyklu celé budovy, tedy významu energie zabudované v materiálech. Cílem se tak nově může stát dosažení celkové nízké uhlíkové stopy.
Dává vyniknout i dalším tématům jako jsou vegetační střechy a konstrukce nebo efektivní hospodaření s dešťovou či šedou vodou.

Využití srážkové vody na zalévání zahrady nebo i na splachování v domácnosti