Nízká průvzdušnost obálky
Každý prostup z vnitřního do vnějšího prostředí vyžaduje vaši pozornost. Proč? Protože vlivem netěsností uniká z interiéru teplo v zimním období. To je nejčastější argument. Ale argumentů pro zajištění vzduchotěsné obálky je více. Dalším přínosem je zvýšení účinnosti řízeného větrání a rekuperace odpadního tepla. Tím nejdůležitějším je pak ochrana stavebních konstrukcí a také zamezení výskytu plísní.
Asi každý si dokáže představit efekt sklenice vyhlazeného nápoje, která se v místnosti v létě rychle orosí. Na chladném povrchu kondenzuje vzdušná vlhkost. U stavební konstrukce je situace podobná. Unikající teplý vzduch z místností se tlačí netěsnostmi ven. A díky tomu, že se prostupem konstrukcí ochlazuje a kondenzuje, přispívá k jejich rychlejšímu narušování. Teplo však neodchází samo, proudění vzduchu s sebou nese prach, který je zdrojem vzniku plísní zvláště ve vlhkém prostředí.
Těsná obálka budovy (konstrukce oddělující vnitřní a vnější/nevytápěné prostory) snižuje tepelné ztráty domu. Teplo neuniká ven a dovnitř neproniká studený vzduch, který snižuje pocitovou teplotu v místnosti.
Vzduchotěsnost obálky zajišťují vzduchotěsné vrstvy – u stěn a stropů je to většinou souvislá omítka nebo parozábrana (v případě předstěn a podhledů), v podlaze hydroizolační vrstva. Všechny tyto vrstvy musí proběhnout souvisle v celé obálce budovy i v místě spojů (okna, navazující konstrukce), což zajistí vzduchotěsné pásky a hlavně jejich správná realizace.
Zkontrolovat těsnost může blower-door test, který odhalí případné netěsnosti. Je dobré ho provádět v té fázi stavby/rekonstrukce, ve které je možné tyto netěsnosti ještě opravit.
Těsná obálka zvyšuje účinnost zpětného získávání tepla u vzduchotechnické jednotky řízeného větrání